Skånes Idrottsledarstipendier 2017

Utdrag från Skåneidrottens hemsida:

Sparbanksstiftelserna i Skåne vill tillsammans med Skåneidrotten uppmärksamma alla idrottsledare som engagerar sig i barn- och ungdomsidrotten i Skåne. Vi gör det genom att dela ut 200 stipendier och hylla de ideellt arbetande idrottsledarna med en galakväll i Lund.
Närmare 90 procent av alla barn och ungdomar i Sverige är någon gång under sin uppväxt med i en idrottsförening. Ledarna har därmed en stor betydelse för samhällsutvecklingen. Temat för 2017 års Idrottsledarstipendier är Barnrättsperspektivet, som bygger på att barn- och ungdomsidrott ska utgå från varje individs uttalade intresse och behov. Lek, glädje och lust ska sättas i första rummet.

Utdrag från Landskrona Direkt:

När Skånes Idrottsledarstipendier delas ut för elfte året i rad till 200 ideella idrottsledare från skånska föreningslivet kommer fem ledare från Landskronaidrotten att belönas.
Camilla Forslund, Bangolfklubben Linjen, Per-Ola Johansson, Glumslövs FF, Gustav Hemström, BK Landora, Lexie Carlino, Häljarps Sportklubb samt Ali Kassem, Landskrona Karate Klubb, hyllas med stipendier för sina insatser inom barn- och ungdomsidrotten. Stipendierna är på 10 000 kronor vardera där stipendiaterna får 7 000 kronor för sina goda ledarinsatser och föreningar får 3 000 kronor för att vidareutveckla verksamheten på barn- och ungdomssidan.

Stort grattis Ali!
Denna utmärkelser är du väl värd!

Resultat JKA Cup Landskrona 2017-03-11

Kata 2. 9 år pojkar 9 kyu-upp

3. Kusain Al Khaled, Landskrona KK

 

Kata 3. 8 år flickor 9 kyu-upp

3. Diana Perem, Landskrona KK

 

Kata 7. 10-11 år flickor 9-8 kyu

2. Leia Jernberg, Landskrona KK

 

Kata 10. 12-13 år pojkar 6 kyu-upp

1. Joakim Dihn, Landskrona KK

 

Kata 17. Vuxen herrar 9-4 kyu

3. Marcus Mårtensson, Landskrona KK

 

Kata 19. Vuxen herrar 3-1 kyu

2. Asif Papic, Landskrona KK
3. Abnor Sallahi, Landskrona KK

 

Kumite 30. 8-9 år pojkar 9 kyu-upp

2. Kusai Al Khaled, Landskrona KK
3. Omar Mohammed, Landskrona KK

 

Kumite 39. 12-13 år pojkar 6 kyu-upp

1. Milton Angelison, Landskrona KK
3. Joakim Dinh, Landskrona KK

 

Kumite 47. Vuxen herrar 3-1 kyu

3. Asif Papic, Landskrona KK
3. Abnor Sallahi, Landskrona KK

 

Detta bildspel kräver JavaScript.

Resultat JKA Riksmästerskap 2017-02-04

Kata 10. 12-13 år pojkar 6 kyu-upp

1. Joakim Dihn, Landskrona KK
2. Milton Angelison, Landskrona KK

 

Kata 24. Vuxen herrar öppen klass

2. Sebastian Tkacz, Landskrona KK

 

Kumite 30. 8-9 år pojkar 9 kyu-upp

1. Kussain Al Khaled, Landskrona KK

 

Kumite 34. 12-13 år pojkar 9 kyu-upp

2. Milton Angelison, Landskrona KK

 

Kumite 41. 12-13 år pojkar 6 kyu-upp, Ippon kumite

2. Joakim Dihn, Landskrona KK

 

Kumite 47. 14-15 år flickor 6 kyu-upp

3. Matilda Bengtsson, Landskrona KK

 

 

 

Resultat JKA Cup Lund 2016-11-12

Kata 21. Vuxen klass herrar öppen klass

1. Sebastian Tkazc, Landkrona KK

 

Kumite 30. 8-9 år pojkar 9 kyu-upp

3. Kussain Al Khaled, Landskrona KK

 

Kumite 32. 10-11 år pojkar 9 kyu-upp

2. Bashar Al Khaled, Landskrona KK
3. Joakim Dihn, Landskrona KK

 

Kumite 35. 10-11 år pojkar 6 kyu-upp, Ippon kumite

3. Joakim Dihn, Landskrona KK

 

Kumite 39. 12-13 år pojkar 6 kyu-upp

3. Milton Angelison, Landskrona KK